Współczesne organy

W odbudowanej po zniszczeniach świątyni przez wiele lat brakowało prawdziwych organów. Należy również podkreślić fakt, że dokumenty Kościoła wskazują organy piszczałkowe jako instrument właściwy liturgii, a tzw. organy elektroniczne dopuszczają tylko do użytku tymczasowego.

W lipcu 2015 roku pojawiła się możliwość sprowadzenia organów piszczałkowych firmy Gebr. Stockmann z 1951 roku z parafii św. Klemensa w Dortmundzie. Po wizji lokalnej przeprowadzonej na prośbę ks. prał. L. Galicy przez M. Michalskiego i organmistrza T. Szałajdę, została podjęta decyzja o sprowadzeniu tego instrumentu do Braniewa i miesiąc później organy w częściach zaczęły być przechowywane w wieży oraz bocznej kaplicy Bazyliki.

Rok później rozpoczął się czasochłonny proces remontu, rozbudowy, oraz montażu instrumentu przez T. Szałajdę. Rozbudowa wynikała z faktu, iż stół gry posiadał trzy klawiatury ręczne, podczas gdy materia brzmieniowa przywieziona z Dortmundu obsługiwała tylko dwie. Tym samym niedokończone organy w Dortmundzie zostały ukończone w Braniewie.

W listopadzie 2017 roku w liturgiczne wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej, czyli odpust parafialny, została dokonana inauguracja instrumentu, składająca się najpierw z części liturgicznej, w trakcie której organy pobłogosławił abp senior W. Ziemba, oraz części koncertowej, gdzie odbył się pierwszy w powojennych dziejach świątyni recital organowy, wykonany przez P. Podwojskiego – dyrektora artystycznego Braniewskiej Jesieni Organowej.

Organy posiadają 39 głosów (w tym 6 językowych) rozdzielonych pomiędzy 3 manuały i pedał. Obsługuje je traktura elektro-pneumatyczna oraz wiatrownice stożkowe.
Pojawienie się organów o dużych możliwościach brzmieniowych wraz z rozpoczęciem cyklu koncertów jest powrotem do przedwojennych tradycji muzycznych związanych z tym miejscem sakralnym.

DYSPOZYCJA ORGANÓW:

Manual I (Hauptwerk)
Bordun 16′
Prinzipal 8′
Gedackt 8′
Salizional 8′
Oktave 4′
Gemshorn 4′
Rauschpfeife 2 2/3′
Mixtur 5-6 fach
Trompete 8′
Manual II (Positiv)
Rohrgedackt 8′
Quintade 8′
Prinzipal 4′
Blockflöte 4′
Flageolett 2′
Sifflöte 1 1/3′
Nachthron 1′
Cymbel 2-3 fach
Krummhorn 8′
Manual III (Schwellwerk)
Geigenprinzipal 8′
Flute harmonique 8′
Dolce 8′
Schwebung 8′
Rohrflöte 4′
Prästant 4′
Nasat 2 2/3′
Oktave 2′
Hohlflöte 2′
Terz 1 3/5′
Scharff 4 fach
Dulzian 16′
Oboe 8′
Pedal
Prinzipalbass 16′
Subbass 16′
Gedacktbass 8′
Choralbass 4′
Waldflöte 2′
Hintersatz 3 fach
Posaune 16′
Trompete 8′

Urządzenia pomocnicze: II-I, III-I, III-II, PK I, PK II, PK III, Schwellbar, Crescendo, Ferie komb. I, Ferie komb. II, Piano, Tutti, 16′ ab, Handregister ab, Walze ab