Organy

Informacje ogólne

Historia organów w kościele św. Katarzyny do 1945 roku

Informacje na temat obecnych organów w Bazylice

Koncerty organowe z cyklu „Braniewska Jesień Organowa”

V Braniewska Jesień Organowa – I koncert 17.09.22

Wykonawcą pierwszego koncertu będzie Jonas Wilfert, który wykona w całości improwizowany koncert muzyki filmowej do filmu niemego Żywot i męka Jezusa Chrystusa (oryg. La vie et la passion de Jésus Christ). To 44-minutowy ręcznie barwiony niemy film religijny, którego premiera odbyła się w maju 1903 we Francji, a w Stanach Zjednoczonych 26 marca 1904.

Jonas Wilfert dorastał w Hohburgu niedaleko Lipska. Od najmłodszych lat było dla niego jasne, że muzyka kościelna jest jego pasją. Już w wieku szkolnym regularnie towarzyszył nabożeństw na organach.
Od szóstego roku życia pobierał lekcje gry na fortepianie i intensywne szkolenie muzyczne u Horsta Andersa. W wieku 12 lat otrzymał pierwsze lekcje gry na organach u Marcusa Friedricha. Duży wpływ wywarli na niego jego nauczyciele Elmar Lehnen i Matthias Eisenberg. Otrzymał też cenne impulsy z licznych kursów mistrzowskich, przede wszystkim z zakresu improwizacji.
Jonas Wilfert studiował muzykę kościelną i improwizację organową u prof. Wolfganga Seifena (Uniwersytet Sztuk Pięknych) w Berlinie, gdzie od 2016 roku jest dyrektorem szkoły chóralnej i organistą przy zabytkowych organach Hill w St. Afra.
Jako solista występował na Leipzig Bach Festival, Leipzig Wagner Festival, w Katedrze Berlińskiej oraz w Gewandhaus w Lipsku, a także w Katedrze Glasgow. Jonas Wilfert otrzymał stypendium Bayreuth od Richard Wagner Grant Foundation na koncert improwizacyjny na tematy Wagnera.
Jest także rozchwytywanym improwizatorem do filmów niemych.
Jako dyrygent współpracował m.in. z Państwowym Chórem Młodzieżowym Saksonii, Chórem Berlińskim Bach, Berlińską Akademią Śpiewu i Pruską Orkiestrą Kameralną.
Wilfert jest dyrektorem artystycznym orkiestry „Junges Ensemble Leipzig” od 2018 r., a w 2022 r. został dyrektorem chóru Dorf macht Oper, projektu współpracy kulturalnej m.in. z Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin.
Ponadto Jonas Wilfert pracuje jako nauczyciel w szkole muzycznej.
W 2020 roku skomponował pasyjne oratorium oparte na „Siedmiu słowach Odkupiciela na krzyżu” Otto Mallinga. Wraz z wokalistą Ingo Witzke nagrano płytę CD z tym utworem, który został zaprezentowany szerokiej publiczności w stacjach radiowych MDR Kultur i MDR Klassik.
Od 2009 roku zagrał wiele koncertów w duecie w Niemczech i za granicą z trębaczem Tonim Fehse. W 2017 roku jej pierwsza płyta z własnymi transkrypcjami muzyki romantycznej została wydana przez lipską wytwórnię Rondeau Productions.